Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

5 zasad ekonomicznej jazdy samochodem

Ekonomiczna jazda samochodem polega na takim sposobie prowadzenia pojazdu, aby zmniejszyć jego negatywne działanie na środowisko naturalne oraz przede wszystkim wpłynąć na realne oszczędności spalania paliwa. W tym artykule zostanie przedstawione 5 cech, które są najważniejsze podczas eko-jazdy.

ZASADA 1.
Pierwsza i główna zasada to płynna jazda ze stałą prędkością. Najlepiej w okolicach 90km/h. Dla większości pojazdów jest to najbardziej optymalna szybkość przemieszczania się pojazdu. Warto wspomnieć, że do około 120km/h spalanie wzrasta stosunkowo powoli, natomiast przekroczenie 140km/h powoduje drastyczny wzrost zapotrzebowania na paliwo.

ZASADA 2.
Druga zasada to zmienianie biegów przy odpowiednich obrotach silnika. Warto to robić przy wartości 2500 – 3000 obrotów na minutę. Przy wyższych wartościach spalanie paliwa wzrasta.

ZASADA 3.
Trzecia zasada hamowanie silnikiem. Wbrew pozorom hamowanie silnikiem jest bardziej ekonomiczne od jazdy na luzie. W przypadku tej pierwszej czynności dopływ paliwa jest odcinany, natomiast jazda na luzie pobiera paliwo.

ZASADA 4.
Czwarta zasada gaszenie silnika na postojach. Oczywiście nie należy tego stosować podczas postoju na sygnalizacji świetlnej, natomiast oczekując na przejazd pociągu, czy po zaparkowaniu w danym miejscu, zawsze warto zgasić silnik, co pozwoli na oszczędzenie paliwa.

ZASADA 5.
Piąta zasada zwracaj uwagę na wagę pojazdu. Ciężar bagażu, który przewozimy także ma wpływ na spalanie. Oczywiście im cięższy samochód, tym więcej mocy potrzebuje, a co za tym idzie spalanie jest większe.

Leave A Comment