Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Dobry kierowca – czyli jaki?

Dobrym kierowcą człowiek nie staje się w momencie odebrania prawa jazdy po zdanym egzaminie. Każdy uczestnik ruchu drogowego uczy się dobrej jazdy samochodem przez cały czas, popełniając po drodze masę błędów. A nawet jako dobry kierowca wciąż będzie popełniał błędy – najważniejsze jest jednak to, że będzie potrafił z nich wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Dobry kierowca to taki, który zdaje sobie sprawę z tego, że nie ma idealnych kierowców i że on sam taki nie jest. Nawet jeśli popełnia tylko nieistotne błędy, do jakich można zaliczyć te, które nie zagrażają zdrowiu i życiu kierowcy, pasażerów i innych użytkowników ruchu, to uczy się na nich, by w przyszłości nie popełnić tego samego potknięcia. Do takich wypadków można zaliczyć np. zarysowanie lakieru samochodu podczas parkowania czy uszkodzenie opony podczas podjeżdżania do krawężnika, które mimo iż są kosztowne, to nie są niebezpieczne dla niego i innych.

Znacznie bardziej istotne jest niepopełnianie istotnych błędów, do jakich należy wchodzenie w zakręt ze zbyt dużą prędkością, nie dostosowywanie jazdy do warunków pogodowych czy wyprzedzanie na linii podwójnej ciągłej. Takie uchybienia, jeśli nie zostaną wyeliminowane, mogą bardzo szybko doprowadzić do kolizji drogowej lub poważnego wypadku. Skutkiem tego mogą być nie tylko duże koszty np. remontu samochodu, ale również utrata życia lub zdrowia kierowcy, pasażerów i innych użytkowników ruchu drogowego.
Ponadto, dobry kierowca charakteryzuje się spostrzegawczością, refleksem i czujnością. Potraf i trafnie ocenić sytuację potencjalnego zagrożenia w odpowiedni sposób na nią zareagować. Nie wystarczy również znać na pamięć wszystkich przepisów ruchu drogowego – trzeba je jeszcze szanować i przestrzegać. Bardzo dużym błędem jest jazda rutynowa. Na drogę wpływ mają nie tylko przepisy, które oczywiście w każdym momencie mogą ulec zmianie, ale również inni uczestnicy ruchu drogowego, również piesi i rowerzyści. Nikomu też nie trzeba przypominać, że jazda po alkoholu jest niedozwolona, oraz że nie należy prowadzić, gdy zmęczenie sprawia, że zasypia się za kierownicą.

Dobry kierowca dba ponadto o dobry stan techniczny samochodu. Koniecznością jest robienie przeglądów regularnie, oraz sezonowa wymiana opon. Idealny uczestnik ruchu drogowego nie usiądzie za kierownicę z myślą ‘jakoś dojadę’. Zły stan techniczny pojazdu bywa przyczyną wypadków prawie równie często, jak błędy wykonywane przez kierowcę.

Dobry kierowca to taki, który sukcesywnie stara się poprawić swoje umiejętności za kierownicą. Nie wystarczy przejechać setki tysięcy kilometrów, żeby stać się dobrym kierowcą – trzeba się tego jeszcze nauczyć.

Leave A Comment