Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Henry Ford – człowiek, który zrewolucjonizował produkcje samochodów

Henry Ford to człowiek legenda. Do tego stopnia fascynowała go technika, że odbył mnóstwo praktyk w różnych warsztatach mechanicznych. Skutkiem tego stał się prawdziwym amerykańskim przemysłowcem, który zrewolucjonizował system produkcji samochodów.

W 1903 roku w Detroit Henry Ford założył spółkę Ford Motor Company. Jego sukcesem okazał się czarny ford – jeden kolor i model, auto dla wszystkich, w cenie jedynie dwóch miesięcznych pensji. Mógł sobie na nie pozwolić nawet zwykły amerykański robotnik. To był strzał w dziesiątkę.

Jak tego dokonał? Przede wszystkim wprowadził masową produkcję, która skupiała się na ścisłym podziale pracy. Każdy robotnik miał do wykonania tylko jedną czynność, np. przykręcanie konkretnych śrubek. Przeszkolenie takiego pracownika do jego obowiązków nie zajmowało zatem wiele czasu, w dodatku pracować mogli nawet inwalidzi i niewidomi.

Henry Ford dbał również o to, aby wypłata była wysoka. Oczywiście zmieniało się to z czasem, szczególnie w trakcie I Wojny Światowej, gdy wzrosły wszelkie koszta. Pomimo wysokich pensji pracownicy nie byli do końca zadowoleni, ze względu na brak rent, emerytur i chorobowego, a także jakichkolwiek praw pracowników. Bardzo łatwo było o zwolnienie.

Całe przedsiębiorstwo Forda było zarządzane wyłącznie przez niego a system jaki tam panował opierał się na skrajnej centralizacji. Nie było bowiem żadnej hierarchii wśród pracowników. Każdy był równy sobie i mógł w każdej chwili przyjść prosto do szefa.

Henry Ford postawił na ilość. Produkował jak najwięcej tanich samochodów i osiągnął dzięki temu ogromny sukces. Jego auta były powszechnie dostępne i umożliwiały przemieszczenie się na dalsze odległości. Umożliwiło to zasiedlanie dotychczas opustoszałych przedmieść wielkich miast.

Leave A Comment