Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Jak jeździć autostopem?

Podróż autostopem to może być fascynująca życiowa przygoda. Nie każdy jednak zdecyduje się na taki krok, gdyż powszechna jest opinia, że to niebezpieczne. Ludzie, którzy to praktykują, często zaprzeczają takim wątpliwościom. Jak jeździć autostopem, aby było przyjemnie i bezpiecznie?

Kwestia bezpieczeństwa to nasza czujność i rozwaga. Przede wszystkim lepiej podróżować we dwójkę niż samemu. Wszelkie bagaże warto mieć zawsze pod ręką, np. w plecaku, dlatego najlepiej zrezygnować z większych walizek. Stopa najłatwiej łapie się tuż przy wyjeździe z miasta lub na stacji benzynowej, gdzie można nawiązać rozmowę z przypadkową osobą tankującą swoje auto i poprosić o podwiezienie. Odradzamy łapanie stopa przy autostradach zarówno ze względu bezpieczeństwa jak i efektywności. Jeśli zastanawiasz się nad formą to najbardziej popularne są poprzez podniesienie kciuka (który mówi zaledwie tyle, że chcemy podwózki) lub kartki z nazwą miasta, do którego zmierzamy. Druga opcja jest o tyle lepsza, że nie będziemy zatrzymywać ludzi, którzy jadą w zupełnie innym kierunku. Co prawda mogliby nas oni kawałek podwieźć jednak nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Nie wiadomo bowiem czy tam gdzie zajedziemy, będziemy mieli również możliwość, by stanąć przy drodze.

Będąc już w samochodzie pamiętajmy o podstawowych zasadach grzecznościowych – nie jemy, nie brudzimy, nie palimy bez zgody kierowcy. Nie wypytujemy go o nic, chyba że sam jest chętny do rozmowy. Zanim sięgniemy po coś z plecaka warto zakomunikować to na głos, aby nie wystraszyć kierowcy. Dla naszego własnego bezpieczeństwa warto też nie zasypiać w trakcie podróży a gdy już dojedziemy na miejsce warto się rozejrzeć, aby niczego w aucie nie zostawić. Zwykle nie utrzymuje się kontaktów z osobą, która nas podwiozła, więc odzyskanie jakiejś rzeczy może być później niemożliwe.

Przejazd autostopem to ciekawy i tani sposób na podróż. Stosując się do tych kilku podstawowych zasad możemy czuć się pewniej i przeżyć przygodę życia.

Leave A Comment