Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Kredyty, które zaciągamy najczęściej

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć czym jest kredyt bankowy. Bank udostępnia nam pewną kwotę pieniężną, a my zobowiązujemy się oddać ją w wyznaczonym terminie – powiększoną o prowizję i odsetki. Jakie rodzaje kredytów zaciągamy najczęściej i czym się charakteryzują? Dowiedz się!

Kredyt gotówkowy

To kredyt przyznawany w gotówce na dowolny cel. Jest najpopularniejszym produktem bankowym i, niestety, również najdroższym. Okres kredytowania jest w tym przypadku najczęściej krótki – od roku do dwóch lat, choć zdarza się, że wynosi nawet kilka lat. Podstawą udzielenia takiego kredytu jest zdolność kredytowa klienta.

Kredyty gotówkowe są najczęściej wysoko oprocentowane.

Kredyt ratalny

To rodzaj kredytu przeznaczonego na zakup towarów konsumpcyjnych, artykułów gospodarstwa domowego trwałego użytku (np. sprzętów AGD, RTV, mebli) czy samochodów.

Towar nabywamy w sklepie, gdzie załatwiane są wszelkie formalności związane z zakupem rat. Tego typu kredytu najczęściej są bardzo atrakcyjnie oprocentowane.

Kredyt w koncie osobistym

Inaczej kredyt w rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Mamy z nim do czynienia, gdy bank umożliwia nam wypłatę większej ilości środków, niż mamy aktualnie na koncie. Innymi słowy, bank daje nam po prostu możliwość debetu.

Wysokość takiego kredytu zależy od wysokości dochodów klienta oraz jego wiarygodności. Należy jednak pamiętać, że debet jest najczęściej wysoko oprocentowany. Mimo to jest to bardzo wygodny rodzaj kredytowania.

Kredyt konsumpcyjny

To kredyt bankowy udzielany na konkretne potrzeby. Jego zabezpieczeniem są najczęściej dochody dłużnika, ale także poręczenie osób trzecich. Jego spłata zależy od podpisanych umów. Można podzielić je na kredyty gotówkowe i bezgotówkowe.

Kredyt konsumpcyjny jest najczęściej kosztowny, a oprócz oprocentowania musimy w jego koszt wliczać wysokie opłaty dodatkowe.

Każdy z wymienionych wyżej kredytów ma swoje wady i zalety. Kredyt ratalny jest z pewnością najbardziej atrakcyjny, jeśli chodzi o warunki. Z kolei kredyt w koncie osobistym – najłatwiejszy do uzyskania, ponieważ w zasadzie każdy z nas ma do niego prawo, jeśli posiada stałe wpływy na konto osobiste. Mimo to najpopularniejszym rodzajem kredytu wciąż pozostaje kredyt gotówkowy.

Leave A Comment