Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Leasing samochodowy wciąż popularny

Jak wynika z ogólnopolskiego badania rynku flotowego przeprowadzonego w 2012 roku, większość przedsiębiorców (68%) jako sposób finansowania samochodów firmowych wskazała leasing. Pozostałe formy pozyskiwania floty samochodowej, takie jak: zakup za gotówkę, kredyt, czy też wynajem okazały się o wiele mniej popularne wśród polskich firm. W czym tkwi sekret leasingu, który zdecydował o jego popularności?

Większość polskich firm, to małe i średnie przedsiębiorstwa, prowadzone najczęściej jako jednoosobowa działalność gospodarcza. Zdolność kredytowa takich przedsiębiorstw związana jest ściśle ze zdolnością kredytową ich właściciela. Z tego powodu m.in. długi osobiste przedsiębiorcy mogą decydować o odmowie udzielenia kredytu przez bank. W takim wypadku korzystnym rozwiązaniem jest właśnie leasing, przy udzielaniu którego nie jest badana zdolność kredytowa. Poza tym przedsiębiorca nie musi angażować własnych środków finansowych.

Jednakże najważniejszym argumentem przemawiającym na korzyść leasingu jest jego opłacalność z księgowego punktu widzenia. Rata leasingu operacyjnego traktowana jest jako koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Ponadto samochód firmowy wzięty w leasing nie jest zaliczany do środków trwałych należących do tego przedsiębiorstwa.
Warto również wspomnieć, że leasing może być sposobem finansowania nie tylko nowego, ale również używanego auta. Pamiętać jednak należy, że firmy leasingowe często w przypadku używanych pojazdów stawiają dodatkowe wymagania dotyczące np. wyceny, wieku auta, cz też konieczności zakupu od autoryzowanego dealera. Decydując się zatem na leasing samochodu nowego, czy też używanego, należy przekalkulować, co rzeczywiście bardziej opłaca się firmie.

Leave A Comment