Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Route 66 – co stworzyło legendę?

Route 66, znana również jako Droga Matka czy Główna Ulica Ameryki, jest jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych dróg na świecie. Bardzo często była (i jest!) inspiracją dla artystów. Droga regularnie pojawia się w filmach (np. „Konwój”), również animowanych („Auta”), których akcja dzieje się w Ameryce, pisane o niej były również piosenki (np. The Rolling Stones „Route 66”) oraz opowiadania (John Steinbeck „Grona gniewu”). Logo Route 66 pojawia się także jako pionek w popularnej grze Monopoly: Świat. Skąd wzięła się taka popularność ‘zwykłej’ drogi?

Route 66 została otwarta 11 listopada 1926 r. i była wtedy najdłuższą trasą w Stanach Zjednoczących. Początkowo liczyła ok. 4 tysiące km i łączyła Chicago z Los Angeles, ale kilka lat później, w 1936 r. jej trasa została wydłużona do Santa Monica. Biegła przez 3 strefy czasowe i 8 stanów: Illinois, Missouri, Kansas, Oklahomę, Teksas, Nowy Meksyk, Arizonę i Kalifornię. Całość trasy uzyskała utwardzoną nawierzchnię w 1938 r. Drogę rozsławił zorganizowany w 1928 r. pieszy wyścig z Kalifornii do Nowego Jorku, w którym udział wzięło 275 osób. Dzięki temu droga zyskała sławę i została nazwana główną ulicą Ameryki.

W latach 30 XX wieku miał miejsce wielki kryzys, dzięki któremu (pośrednio) Route 66 zyskała swoją legendę. Ludzie, szczególnie z obszarów Środkowego Zachodu Stanów Zjednoczonych, gdzie panowała w tym czasie długotrwała susza, w poszukiwaniu pracy i zarobków wyruszali masowo na zachód, do Kalifornii, Droga Matka stała się główną trasą migrantów. Dzięki swemu położeniu, Route 66 stała się jedną z głównych nitek komunikacyjnych w USA, i sprawiła, że rozwinęła się gospodarka miejscowości znajdujących się przy niej. Nic więc dziwnego w tym, że gdy w latach 50 XX w. istnienie Drogi Matki zostało zagrożone przez projekt powstania międzystanowej sieci autostrad, mieszkańcy tych miejscowości walczyli o jej utrzymanie.

Obecnie Route 66 jest jedną z większych atrakcji turystycznych w Stanach Zjednoczonych. Odcinek przebiegający przez stany Illinois, Nowy Meksyk i Arizonę zostały w 2005 r. uznane za narodową drogę krajobrazową o nazwie Historic Route 66 (długość 2269,2 km). Turyści odwiedzający USA często wypożyczają samochody i mkną trasą podziwiając widoki oraz robią sobie pamiątkowe zdjęcia ze znakami.

Leave A Comment