Motoryzacja Moja Pasja

Pierwszego samochodu i pierwszej kobiety nigdy nie zapomnisz
0 comments

Zmiana opon z letnich na zimowe

Choć pojawiały się próby wprowadzenia ustawy na temat zmiany opon z letnich na zimowe, nadal nie istnieje jeden konkretny termin. Odpowiedzialni kierowcy powinni jednak sami pilnować tego obowiązku i podjąć decyzję o tym iż należy już zmienić opony.

Fachowcy ze względu na bezpieczną jazdę zalecają zmienić opony na zimowe, gdy temperatura sięga poniżej 7 stopni Celsjusza. Wielu kierowców zwleka jednak i decyduje się na to dopiero gdy spadnie pierwszy śnieg. Często okazuje się być jednak za późno, gdyż wyjeżdżając w śniegu na letnich oponach stwarzają oni niebezpieczeństwo na drodze i zwiększają ryzyko wypadku. Czasem nie robią tego ze względu na brak miejsca do przechowywania opon, dlatego decydują się na jedne opony całoroczne. Jak się jednak okazuje jeden typ opony nie jest w stanie sprostać w optymalny sposób tak różnym warunkom pogodowym, jakie występują w Polsce.

Opony zimowe produkowane są ze specjalnej receptury mieszanki gumowej, która jest elastyczna przy niskich temperaturach. Posiadają również specjalną rzeźbę bieżnika umożliwiajacą dobrą przyczepność na śniegu oraz błocie pośniegowym. Ułatwia to kierowcom hamowanie, przyśpieszanie oraz ogólną kierowalność pojazdu. Różnią się zatem od opon letnich i zdecydowanie bardziej pomagają zachować bezpieczną jazdę w zimowych warunkach pogodowych.

Nie ma wątpliwości iż zmiana opon z letnich na zmiowe jest konieczna. Od kilku dni zaobserwowaliśmy już pogorszenie się pogody, temperatura wyraźnie spadła i można było odczuć pierwsze opady śniegu. Najwyższy zatem czas, aby kierowcy nie zwlekali dłużej ze zmianą opon. Dzięki ogólnemu rozsądkowi można zadbać o wspólne bezpieczeństwo na drodze.

Leave A Comment